Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Sobota, 8 sierpnia
imieniny:
Izy, Rajmunda, Seweryna
Kościół Św. Krzyża w Siedliskach
Publikacje
13 listopada 2012
Zaproszenie do RacławicWójt Gminy Racławice Adam Samborski, Marta i Ireneusz Trybulcowie oraz Fundacja Nomina Rosae zapraszają w niedzielę 18 listopada o godz. 18.00 na spotkanie z cyklu NOCE I DNIE ZIEMI MIECHOWSKIEJ. Nosi ono tytuł: „RACŁAWICE W PAMIĘTNIKACH KAZIMIERZA GIRTLERA”.
Fragmenty pamiętników przeczyta znany krakowski aktor, EDWARD LUBASZENKO, a dopełnieniem muzycznym będzie koncert w wykonaniu MARCINA BIELAWSKIEGO - wiolonczela, MARTY TRYBULEC – sopran i ANNY DZIERŻAK – fortepian.
Spotkanie odbędzie się w Racławicach w świetlicy wiejskiej przy Gminnej Bibliotece Publicznej.Treść zaproszenia do RacławicRękopisy Girtlera to skarbnica informacji nie tylko o Małopolsce ale także o Ziemi Miechowskiej. Wydawcy pierwszej części pamiętników Girtlera – jego pierwszych pięciu tomów, Zbigniew Jabłoński oraz Jan Staszel, napisali w przedmowie, że kolejne niepublikowane tomy jego rękopisu (6 – 10) są materiałem o kapitalnej wprost wartości historycznej i obyczajowej właśnie dla Miechowszczyzny. Pamiętnikarz zamieszkiwał wówczas od 1849 do 1884 roku w Kalinie Małej, gdzie dzierżawił majątek dworski i utrwalał w swoim pamiętniku wydarzenia, które się tu rozgrywały oraz opisywał liczne miejscowości na tym terenie.
Jedną z opisywanych wiosek są Racławice. Bywał w tej okolicy przejeżdżając często do niedalekiego Kościejowa gdzie mieszkała zaprzyjaźniona z nim rodzina Odrzywolskich, dzierżawiąca tamtejszy dwór i majątek ziemski, oraz do Głuchowa, do mieszkających tam ich krewnych o tym samym nazwisku. Wspominając o tych stronach, nie zapomniał także o Racławicach.Organizacja i kierownictwo artystyczne: MARTA i IRENEUSZ TRYBULCOWIE Współorganizacja: FUNDACJA NOMINA ROSAE
Patronat honorowy: ADAM SAMBORSKI – Wójt Gminy Racławice
Patronat medialny: Radio Kraków Małopolska, Dziennik Polski, Gazeta Miechowska, Głos Miechowski, Wieści Miechowskie, Informator Miechowski, TVP Kraków
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Celem cyklu kulturalnego pn. „NOCE i DNIE” ZIEMI MIECHOWSKIEJ jest zwrócenie uwagi na nieznane dziedzictwo kulturalno-historyczne Ziemi Miechowskiej, a także wyrównywanie różnic w dostępie do kultury w tym powiecie, poprzez stworzenie ciekawej i wartościowej oferty na terenie wiejskim.
W koncertach dotychczas brali udział aktorzy – JERZY TRELA, EDWARD LUBASZENKO, KRZYSZTOF GLOBISZ, KRZYSZTOF GÓRECKI, SŁAWOMIR SOŚNIERZ, JERZY ZELNIK, oraz muzycy – zespół CAMERATA CRACOVIA, KRAKOWSKI KWARTET GITAROWY, zespół A.QUARTET, tenor – WITOLD WRONA, pianistka – RENATA ŻEŁOBOWSKA, wokalistka AGNIESZKA RÖSNERÓWNA i pianista EDWARD ZAWILIŃSKI z kabaretu „Loch Camelot”, harfistka ELŻBIETA BAKLARZ, aktorka-wokalistka AGATA KLIMCZAK, oraz ukraińscy bandurzyści IRYNA i DMYTRO HUBJAKOWIE.
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas