Informator miechowski
inne:  Galeria Małopolski Szlak Bożogrobców Gazeta
Sobota, 8 sierpnia
imieniny:
Izy, Rajmunda, Seweryna
ul. Krakowska 6
Publikacje
7 lipca 2014
Zaproszenie do Grzymałowa na 13 lipca Marta i Ireneusz Trybulcowie oraz Starostwo Powiatowe w Miechowie zapraszają do Grzymałowa 13 lipca 2014 na godz. 18.00 na spotkanie w cyklu Dni i Noce Ziemi Miechowskiej

Fragmenty pamiętników Kazimierza Girtlera dotyczące Raszówka (w gminie Słaboszów) za czasów Antoniego Michalczewskiego, prezentowane były już na wcześniejszych spotkaniach z tego cyklu.
Tym razem poznamy teksty dotyczące kolejnych właścicieli tej wsi – Jastrzębskich. Rodzina ta znalazła się tutaj za sprawą związku małżeńskiego zawartego ok. 1830 roku między Janem Jastrzębskim i córką Antoniego Michalczewskiego, Marianną.
Girtler był bardzo zaprzyjaźniony z owymi rodzinami z Raszówka. Mocno związany był z Piotrem Michalczewskim, szwagrem Jana Jastrzębskiego, i kontaktował się on z nim także później, gdy Michalczewski nie mieszkał już w Raszówku, tylko w Kaczorowie pod Krakowem.
Jastrzębscy przebywali w Raszówku do ok. 1896 roku, kiedy to syn Jana, Antoni Jastrzębski, utracił majątek w związku z zadłużeniem w Towarzystwie Kredytowym Ziemskim. Wieś ta znalazła się w rękach Jakuba-Gersza Srebrnego, obywatela narodowości żydowskiej, który od razu rozprzedał majątek.
Nie udało się do tej pory – mimo wielu wysiłków – odnaleźć potomków Jastrzębskich, a jedynymi pamiątkami z tamtych czasów są ich pomniki nagrobne na cmentarzu w Kalinie Wielkiej, oraz odszukane w albumie rodziny Dąmbskich dwie archiwalne fotografie: żony Antoniego Jastrzębskiego – Heleny (z Wędrychowskich) z dzieckiem na ręku, oraz pochodzącego z Raszówka Piotra Michalczewskiego. Kilka piśmiennych dokumentów związanych z Raszówkiem, otrzymanych od Jastrzębskich, wkleił Girtler do rękopisu swoich pamiętników znajdujących się w Bibliotece PAU i PAN w Krakowie.

AudytoriumKoncertCzytamy pamiętniki Kazimierza GirtleraPiotr Michalczewski z RaszówkaHelena JastrzębskaNagrobek Marianny Jastrzębskiej na cmentarzu w Kalinie Wielkiej
backpowrót by Włodzimierz Barczyński
Temat oraz komentarz
Autor oraz opcje
more Dodaj nowy komentarz Nie ponosimy odpowiedzialności, za treść wiadomości umieszczanych przez użytkowników.
2000-2002© Copyright by Studio Reklamy s.c. » o serwisie | » o autorach | » licencja serwisu | » reklama u nas